Otroški avtosedeži so nepogrešljivi element pri prevozu našega malčka oziroma otroka.
Starši lahko pri nakupu avtosedeža izbirajo med najrazličnejšimi proizvajalci, ki se med seboj razlikujejo glede na kvaliteto in tudi po kakovosti svojih izdelkov. Z namenom, da bi lahko starši pridbili informacije, kateri avtosedeži so najboljši se izvajajo testiranja pri neodvisnih organizacijah. Testiranja nam pokažejo, kako se neki otroški avtosedež obnaša pri določenem trku in kaj neki se lahko zgodi z otrokom, ki preživi tak trk.
Pri nakupu avtosedeža se je smiselno posvetovati s strokovnjakom, ki je prav tako seznanjen s številnimi raziskavami in analizami, ki jih opravljajo neodvisne družbe. Strokovnjak mora staršem glede nakupa ustreznega otroškega avtosedeža svetovati neodvisno in ne glede na ceno izdelka staršem ponuditi le najboljši izdelek. Čim pa starši kupijo posamezni avtosedež, pa morajo slednjega pravilno pritrditi. Pri pritrjevanju otroškega avtosedeža se uporablja varnostni pas. Pomembno je opozoriti, da morajo biti otroški avtosedežo homologirani po ECE standardu ECE-R44/04. Varnostni sedež oziroma otroški avtosedeži se morajo po zakonu uporabljati pri vseh otrocih, ki so mlajši od 12 let in manjši od 150 cm.
V kolikor starši ne spoštujejo zakona, se jih lahko oglobi, saj ne spoštujejo zakonov, hkrati pa ogrožajo otrokovo varnost. Otroka je potrebno pripeti v otroški avtosedež pred vsako vožnjo posebej, prav tako je potrebno preprečiti, da bi se otrok med vožnjo sam odpel in prišel iz avtosedeža ter se morebiti prosto sprehajal po avtomobilu. V kolikor se avtosedež namesti na sprednji sovoznikov sedež, je pomembno, da se izklopi varnostni meh oziroma airbag, saj se s tem prepreči, da bi se varnostni meh med nesreči sprožil in še dodatno poškodoval otroka. Preden odpeljemo je ptorebno preveriti tudi trdnost varnostnih pasov pri pripenjanju, saj se lahko nekoliko premaknejo in otroka ne fiksirajo kakor bi morali oziroma izgubijo svojo zelo pomembno funkcijo. Različni proizvajalci imajo na voljo različno pripenjanje sedeža, kakor tudi otroka. Starši lahko izberejo tisto pripenjanje, ki jim najbolj odgovarja, hkrati pa je tudi najbolj varno.
Preverjanje ustreznosti namestitve otroškega avtosedeža je pomembna naloga slehernega starša, saj lahko le tako omogočijo, da bo njihov otrok med vožnjo varen in ne bo izpostavljen tveganjem.